O co mogę wnioskować ? – EKG, USG, asystent osoby z niepełnosprawnością

Dostępność organizacyjna to rozwiązania normalizacyjne, które powinieneś opracować w celu zapewnienia dostępności do świadczonych przez siebie usług medycznych osobom ze szczególnymi potrzebami.

Częścią świadczonych usług w Podstawowej Opiece Zdrowotnej są wizyty domowe. Odpowiednia organizacja pracy pozwala na postawienie diagnozy już podczas pierwszej wizyty. W ramach komponentu organizacyjnego możesz wnioskować o zakup np. EKG i USG aby wykorzystywać je na wizytach domowych, oraz całego pomocniczego sprzętu który jest Tobie niezbędny poza przychodnią. Zaliczamy do niego laptopy, holtery BP i EKG i pozostałe urządzenia służące rejestracji EMR pacjenta poza Twoim POZ. Wszystko po to aby zmaksymalizować użyteczność wizyt domowych dla pacjentów.

Do dyspozycji w ramach tego zadania jest ponadto opracowanie procedur obsługi osoby z niepełnosprawnością, kwalifikacji wizyt domowych, telewizyt, jak równiez przeszkolenie i zatrudnienie w czasie trwania projektu asystenta osoby z niepełnosprawnością. Celem jest standaryzacja i ułatwienie pracy Twojemu personelowi.

Koronawirus SARS CoV-2 – Telekonsultacje dla POZ i AOS

W związku z zaistniałą sytuacją epidemii SARS CoV-2 informujemy, że od dnia 17.03 umożliwiamy dostęp do systemu telekonsultacji. Informujemy jednocześnie, że tego typu systemy możliwe są do sfinansowania w ramach programu Dostępność Plus. Wielu naszych klientów zgłaszało taką potrzebę dlatego w ich wnioskach zostały umieszczone tego typu aplikacje. Dzięki systemowi możliwe będzie:

  • stworzenie i przeprowadzenie zdalnej konsultacji lekarskiej
  • stworzenie i przeprowadzenie zdalnej konsultacji z pacjentem (zarówno w ramach POZ jak i AOS)
  • udostępnianie na czas konsultacji w szyfrowany sposób wyników badan lekarskich.

Jak pokazuje nam obecna sytuacja, telemedycyna w wielu przypadkach jest jedyną możliwością kontaktu na linii pacjent-lekarz.

Aby uzyskać możliwość organizowania telekomutacji prosimy o kontakt mailowy biuro@dostepnoscdlazdrowia.pl w temacie wiadomości wpisując „telekonsultacje”

Poniżej przypominamy też o kryteriach postępowania z pacjentem spełniającym kryteria epidemiologiczne.

Trzy kryteria

Wydzielono kryteria postępowania z pacjentem, który spełnia kryteria epidemiologiczne, to jest w okresie ostatnich 14 dni przebywał w kraju gdzie występuje transmisja koronawirusa SARS CoV-2 lub miał bliski kontakt z osobą zakażoną:

kryterium A (bez objawów chorobowych) kryterium B (z objawami chorobowymi takimi jak katar, stan podgorączkowy, objawy przeziębienia) kryterium C (z objawami ostrej infekcji dróg oddechowych, gorączką powyżej 38 st. C z kaszlem i/lub dusznością)

Według Kryterium A należy:

– poinformować pacjenta o konieczności prowadzenia samoobserwacji przez 14 dni od czasu kontaktu z osobą, u której stwierdzono SARS CoV-2 lub powrotu z kraju, gdzie występuje transmisja. Powinien on codziennie rano i wieczorem mierzyć temperaturę ciała – poinformować pacjenta o konieczności częstego mycia rąk – poinformować pacjenta, że w przypadku pogorszenia stanu zdrowia (gorączka powyżej 38 st. C z kaszlem i/lub dusznością) należy zgłosić się do oddziału zakaźnego (należy unikać transportu publicznego i skupisk ludzi) – poinformować pacjenta, ze decyzje o nałożeniu kwarantanny podejmuje państwowy powiatowy inspektor sanitarny. Taka decyzja tożsama jest ze zwolnieniem lekarskim i lekarz nie wystawia ZUS ZLA.

Kryterium B:

– pacjent nie wymaga hospitalizacji – należy zalecić leczenie w warunkach domowych oraz unikanie kontaktu z osobami przez okres 14 dni od kontaktu/powrotu. Zwolenia lekarskie jest wstawiane z kodem adekwatnym do prezentowanych objawów – należy poinformować pacjenta o konieczności częstego mycia rąk i higienie kaszlu – poinformować o możliwości uzyskania TELEPORADY w razie potrzeby – poinformować pacjenta o, że w przypadku pogorszenia stanu zdrowia (gorączka powyżej 38 st. C z kaszlem i/lub dusznością) należy zgłosić się do oddziału zakaźnego (należy unikać transportu publicznego i skupisk ludzi) – należy poinformować pacjenta, że w przypadku wystąpienie nagłego zagrożenia życia należy wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego

Kryterium C

– jeżeli pacjent zgłasza się do poradni należy: zaopatrzyć go w maseczkę ochronną (jeśli jest dostępna), zapewnić natychmiastową izolację, nie ma potrzeby przeprowadzać badania przedmiotowego, pacjent powinien być objęty nadzorem medycznym – należy sporządzić listę osób z bliskiego kontaktu podczas wizyty w przychodni – w ramach teleporady należy zamówić zmówić pacjentowi transport do oddziału zakaźnego

Czym jest koronawirus?

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej: gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma przeciw niemu szczepionki. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, o których piszemy niżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

O co mogę wnioskować ? – szkolenia dla mnie i mojego personelu

Dostępność komunikacyjna czyli posługiwanie się narzędziami telefinformatycznymi służącymi poprawie sytuacji pacjentów ze szczególnymi potrzebami.
W ramach programu Dostępność Plus możesz sfinansować m.in. szkolenia dla Twojego personelu medycznego i niemedycznego w zakresie nabywania kompetencji cyfrowych, posługiwania się językiem migowym, z obsługi i komunikacji z pacjentami z niepełnosprawnością. Dla kadry kierowniczej przewidziane są szkolenia z zakresu zarządzania placówkami ochrony zdrowia czy warsztaty kształtujące umiejętności miekkię, motywację pracowników i wiele innych zakresów.

Więcej informacji uzyskasz pisząc na adres biuro@dostepnoscdlazdrowia.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu 669979008.

O co mogę wnioskować ? – telemedycyna, strona www

Nasz system ochrony zdrowia przechodzi obecnie swoistą rewolucję cyfrową. Coraz więcej usług jest już dostępnych lub w najbliższych latach ma stać się dostępnych właśnie w postaci elektronicznej. E-recepty są już rzeczywistością, a w kolejce stoją już e-skierowania.

Nie każdy jednak posiada odpowiednie narzędzia w postaci komputerów i serwerów do obsługi szybko zmieniającego się środowiska IT w swojej przychodni. Dostępność cyfrowa to standard, będący odpowiedzią na wykluczenie cyfrowe placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz pacjentów ze szczególnymi potrzebami. Umożliwia im m.in. szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Nasz ustawodawca również przygotował się na tę okoliczność i dopuścił możliwość traktowania wizyty telemedycznej jako pełnoprawnej konsultacji lekarskiej.

W ramach programu Dostępność Plus możesz wnioskować o rozwiązania telemedyczne zastępujące standardową wizytę u lekarza lub pielęgniarki, budowę centrali telefonicznej z VOIP (dodawanie połączeń oczekujących pacjentów do kolejki), e-rejestrację na wizyty, budowę nową stronę www, oraz szereg innych rozwiązań.
E-usługi stają się codziennością.

Jeżeli masz pytania do tej części, zapraszam do kontaktu:
biuro@dostepnoscdlazdrowia.pl
lub zadzwoń
tel. 669979008

O co mogę wnioskować ? – remont przychodni

Dostępność architektoniczna ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia skuteczności działań ochrony zdrowia pacjentów z niepełnosprawnością. Jej fundamentem jest zapewnienie sposobności do swobodnego, bezpiecznego i bezstresowego korzystania z placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Przejawia się ona opracowaniem i wdrożeniem właściwej ścieżki pacjenta od momentu wejścia do budynku – przejścia przez hol – umówienia się/potwierdzenia wizyty u lekarza – udzielenia porady przez lekarza w gabinecie – wyjścia z poradni.

Zadania opisane w komponencie architektonicznym programu Dostępność Plus pomagają opracować ww. ścieżkę pacjenta, rozumianą jako przeprowadzenie prac adaptacyjnych w budynkach i w ich otoczeniu, a także działania poprawiające dostępność gabinetów lekarskich oraz przystosowanie budynków do szczególnych potrzeb pacjentów.

Ze środków możesz więc sfinansować przebudowę wejścia do poradni, montaż windy, budowę automatycznie otwieranych drzwi, przebudowę rejestracji, poczekalni, gabinetów i toalet, oraz szereg innych prac modernizacyjnych.

Jeżeli masz pytania, zapraszam do kontaktu:
biuro@dostępnoscdlazdrowia.pl
lub zadzwoń
tel. 669 979 008